Jak postarzyć papier?

Podczas różnych prac możemy mieć potrzebę postarzenia papieru. Ma to w sobie bardzo dużo uroku i wielu osobom kojarzy się z romantycznymi chwilami z przeszłości. Stare kartki wyglądają ciekawie, a każda z nich ma niepowtarzalny kształt i strukturę. W sklepach można znaleźć gotowe zestawy postarzanego papieru, jednak są one dość drogie. Poza tym nigdy nie będą tak efektowne, jak samodzielnie postarzany papier.
Spis treści
Sprawdzone metody postarzenia papieru
Aby postarzyć papier, można zastosować kilka sprawdzonych metod. Nie wymagają one specjalnych narzędzi ani wyjątkowych umiejętności. Rezultaty wyznacza tylko nasza wyobraźnia. Wystarczy wykorzystać przedmioty codziennego użytku. Każdy w domu pije herbatę lub kawę. Można je wykorzystać, aby w krótkim czasie uzyskać efekt starego papieru. Należy pamiętać, że każdy z podanych sposobów to tylko ogólny schemat działania. Można go zmodyfikować, aby uzyskać bardziej oryginalne rezultaty.
Jak postarzyć papier naparem z herbaty?
Jednym ze sposobów jest użycie mocnego naparu herbaty. Można wykorzystać przynajmniej dwie saszetki na każde pół litra wody. Herbatę trzeba zaparzyć i wystudzić, a następnie przelać do płaskiego naczynia. Wkładamy do niego kartkę papieru i moczymy w płynie przez około 30 minut. Dalej kartkę trzeba wyjąć i odcisnąć wodę pomiędzy dwiema warstwami ręczników papierowych. Papier musi wyschnąć, co potrwa dość długo. Można to przyspieszyć za pomocą suszarki do włosów. Lepszym rozwiązaniem jest jednak pozostawienie kartki do samodzielnego wyschnięcia.

Jak postarzyć papier naparem z kawy?
Podobnie można wykorzystać napar z kawy. Trzeba wykorzystać trzy lub cztery łyżeczki kawy rozpuszczalnej na pół litra wody. Papier będzie miał bardziej intensywny kolor, a dodatkowo zyska ciekawy zapach. Można też przygotować dwa razy mocniejszy napar z kawy i rozprowadzić go na papier za pomocą pędzelka. Ruchy można wykonywać w dowolnym kierunku — kartka musi być całkowicie pokryta płynem. Następnie trzeba ją wysuszyć i powtórzyć nakładanie naparu w ten sam sposób. Papier zyska wtedy mocniejszą barwę.
Jak uzyskać bardziej nietypowe efekty?
Jeżeli chcemy uzyskać efekt zachlapanej kartki wodą, można nanieść pływ za pomocą łyżeczki w nieregularny sposób. Dzięki temu uzyskamy całkowicie nieregularne wzory. Papier można też mocno zmiąć, a następnie szybko rozprostować. Dalej moczymy go w herbacie lub kawie i czekamy na wysuszenie. Na koniec można lekko opalić brzegi nad ogniem — przy użyciu świeczki lub zapalniczki. Dzięki temu postarzymy napisy na kartce. Trzeba tylko pamiętać, aby po opaleniu papieru wygładzić go za pomocą papieru ściernego. Jeżeli będzie zbyt mocno pognieciony, można go też włożyć na kilka godzin pomiędzy płaskie i ciężkie przedmioty, na przykład książki.
Stary wiek papieru można imitować również poprzez naddarcie kartek. Nie można zrobić tego zbyt mocno, bo po złożeniu kartka przerwie się na dwie części. Wiele zależy od naszych potrzeb i grubości papieru. Inna metoda to wykonanie stempla. Można to zrobić za pomocą zwykłego kubka lub szklanki. Moczymy kartkę, a następnie na wysuszonej części odciskamy kształt naczynia. Ciekawe rezultaty daje także posypanie kawą rozpuszczalną mokrego papieru. Tak przygotowane kartki mogą być nietypowym prezentem, szczególnie jeśli dodamy do tego indywidualną dedykację. Może być to doskonały upominek na wiele okazji.